Poczucie winy to gwóźdź do trumny związku

Poczucie winy to gwóźdź do trumny związku

3 listopada, 2019 0 przez admin

Jednym z najważniejszych mechanizmów oferowanych przez każdy wartościowy związek jest poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.

Musimy wiedzieć, że nawet jeśli cały świat nas nie lubi albo się z nas śmieje, gdzieś na świecie jest druga osoba, która jest po naszej stronie. Zawsze. I to zazwyczaj panowie mają na tym polu większe potrzeby niż panie.

Kiedy związek jest jeszcze na etapie portalu randkowego, akurat ta potrzeba nie jest na pierwszym miejscu, ale już wtedy się pojawia.

Nie wolno burzyć poczucia bezpieczeństwa

Niestety, czasami już w czasie randek internetowych, partnerzy manipulują sobą nawzajem przez wywoływanie u siebie poczucia winy. Czasami jest to wyśmiewanie, kiedy indziej porównywanie z innymi, jeszcze w innych przypadkach może to być wytykanie, że my robimy dla związku dużo, a partner czy partnerka prawie nic.

Takie zachowanie zawsze ma na celu wymuszenie jakiejś aktywności czy zaniechanie innej. I bywa bardzo skuteczne. Także w alienowaniu naszej drugiej połowy. Wzbudzanie poczucia winy powoduje bowiem, że nasze towarzystwo zaczyna się partnerowi kojarzyć z nieprzyjemnymi żądaniami pod adresem jego czy jej osoby. Brakuje też bezpieczeństwa i akceptacji. Fundament związku staje się podmyty.